Roman Sika alias (ROMI)
Ročník revoluční, 1967 narozený v Trnavě. (Slovensko)
Roman patří do skupiny kultivovaných autorů komicko-groteskních kreslířů, kteří tak nezobrazují proto, že lépe nevědí, ani ne vynuceně, jednoduše takto cítí a takto chce vypovídat a nejen o sobě, ale i jiných rozesmát a potěšit. Nic jiného ani nechce svými kresbami říci, nebo dosáhnout.
Životu nenastavuje obvyklé křivé zrcadlo, do jeho útrob proniká přes paradoxy a absurdní reflexe, kterými nachází cestu ke svému vděčnému příznivci.
(P. Zavacký)
.
Všechno to začalo tvorbou prvních kreseb ve školních lavicích, kde jsem parodoval své spolužáky a samozřejmě také učitele.
A postupně se to začalo nabalovat, sem kresba tam kresba
a najednou jsem měl plnou zásuvku. Něco jsem poslal do redakcí a když mi zveřejnili první kresbu (bylo to v časopise STOP) tak najednou si člověk uvědomil, že jaký je to nádherný pocit vidět svou kresbu mezi ostřílenými kozáky. Následně jsou zveřejňovány kresby v Roháč, Život, Pravda, Kocourkov … později něco v čechách Trnky Brnky, Květy … a něco zahraničí.
.
Mám rád pravou chaplinovského grotesku bez slov, s rychlými pohyby postaviček, když gag je stavěn na akci a reakci.
S hledáním témata je to různé. Někdy se potají přikrade a zařve na vás zezadu až spadnete z nohou. Tehdy rychlé běžíte po tužku a papír, rychle si tento nápad zapsat, protože o pět minut už nic nevíte. No a pak je téma která se povaluje ve vaší hlavě a vy ji upravujete, škrtil, vynoviť dokud ji nedáte na papír. Lidé a jejich příběhy jsou nevyčerpatelnou studnicí nápadů a vy je jen trochu poupravit.
.
Kreslený vtip musí oslovit svým nápadem a kresbou. Darmo se budu pyšnit, pokud bude kresba technicky dokonalá, ale bez nápadu a opačně: dobrý nápad, ale neoslovujúca kresba.
.
Karikatura je pro mě skvělým odpočinkem a vyventilovaním se. Při kreslení se člověk uklidní, soustředí a samozřejmě i zasměje, když si představuji, co budu kreslit.
.
Sem tam se zapojím do soutěže, něco nakreslím a i pošlu … Samostatnou výstavu jsem měl v Hlohovci, většinou mám společné výstavy v rámci soutěžních prohlídek, či bienále … (Slovensko, Česko, Belgie, Francie, Polsko …). Mám rád „lidový“ humor z běžných scén našeho nevyzpytatelného života …
.
.
.
Ukázky jeho práce: